Życie lubi nas zaskakiwać i to czasem w mało pozytywny sposób. Zupełnie nagle i niespodziewanie możemy znaleźć się w trudnej sytuacji życiowej i może zdarzyć się tak, że będziemy wymagać opieki. Jedną z podstawowych potrzeb osób dotkniętych wypadkiem, zabiegami chirurgicznymi czy o ograniczonych zdolnościach motorycznych jest dobrze dobrane i funkcjonalne łóżko rehabilitacyjne. Zanim zaczniemy poszukiwać informacji na temat cech idealnego łóżka, staniemy przed dylematem: kupić czy wynająć. Odpowiedź nigdy nie będzie jednoznaczna i kategoryczna, trzeba rozważyć różne za i przeciw oraz przyjrzeć się każdej sytuacji indywidualnie. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Czy pacjent jest osobą przewlekle chorą?
  • Jak długo taki sprzęt będzie wykorzystywany?
  • Jaki możemy przeznaczyć budżet na tego rodzaju łóżko?

Przewlekła choroba czy chwilowa niedyspozycja?

Jeśli pacjent nie jest osobą przewlekle chorą, a niedyspozycja której doświadcza jest przejściowa, to dobrym pomysłem będzie wynajem łóżka. Tym sposobem nie trzeba będzie na stałe zmieniać wystroju wnętrza i dopasowywać wszystkiego pod rehabilitację. Osoba dotknięta przejściową chorobą będzie mogła dojść do siebie na profesjonalnym sprzęcie, a po zakończeniu rehabilitacji jej rzeczywistość wróci do normy.

Wynajem krótkoterminowy

Gdy potrzebujemy skorzystać ze specjalistycznego sprzętu tylko przez krótki czas (od miesiąca do kilku miesięcy) to z finansowego punktu widzenia wynajem bardziej będzie się nam opłacał. Łóżko rehabilitacyjne będziemy mogli wynająć zarówno w stacjonarnych sklepach rehabilitacyjnych, w niektórych poradniach, a także online. Ceny będą się wahały od 80 zł do 150 zł w zależności od tego, czy wynajmiemy łóżko od razu z materacem oraz w zależności od standardu danego modelu. Warto zwrócić uwagę również na to, czy wymagane jest opłacenie kaucji.

Ograniczony budżet

Niestety Narodowy Fundusz Zdrowia nie dofinansowuje wydatków na łóżka rehabilitacyjne. Dobrze dobrane i funkcjonalne łóżko nie jest tanim rozwiązaniem (ceny samego łóżka bez materaca wahają się od 1500 zł do ponad 5000 zł w zależności od funkcji) i niestety nie każdy będzie sobie mógł pozwolić na tego rodzaju wydatek. W związku z tym, powinniśmy się zastanowić, czy faktycznie jest nam potrzebny taki sprzęt. Jeśli pacjent nie jest przewlekle chory i nie wymaga długofalowego i skomplikowanego procesu rehabilitacji, to warto rozważyć wynajęcie łóżka rehabilitacyjnego. Dzięki temu zapłacimy tylko za okres korzystania, a po uzyskaniu lepszego samopoczucia pacjenta, można je będzie bez problemu oddać.

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw, pamiętaj, że niezależnie od tego, czy łóżko rehabilitacyjne będzie kupione czy wynajęte musi spełniać wszelkie kryteria bezpieczeństwa i funkcjonalności potrzebne w danym momencie pacjentowi. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem bądź fizjoterapeutą.