Kontuzje podczas uprawiania sportu mogą zdarzyć się tak naprawdę w każdej chwili. W końcu kto nic nie robi, ten się nie myli (ani nie odnosi urazów). Jakie więc kontuzje najczęściej występują w sporcie? Czy powinniśmy podjąć jakieś kroki, aby im zapobiec? Tego dowiecie się już za chwilę!

Skręcenia

Jak do tego dochodzi? W skutku przekroczenia normalnego zakresu ruchu stawu – następuje uszkodzenie torebki stawowej, więzadeł a niekiedy – nawet i kości. Interwencja lekarza w takim wypadku to konieczność – w innym przypadku może dojść do stałego uszkodzenia stawu – przez co możemy stracić na mobilności tej części ciała. W każdej z dyscyplinie sportowej istnieje ryzyko wystąpienia kontuzji, dlatego trzeba pamiętać o tym, aby zawsze zadbać o odpowiednie przygotowanie (lub wybranie) miejsca w którym będziemy dany sport uprawiać. Oprócz tego, nadmiernie przeciążanie stawów może również doprowadzić w przyszłości do patologii układu ruchowego – czyli prostymi słowy rzecz ujmując – do chorób takich jak reumatyzm czy artroskopia stawowa. 

Urazy

Najczęstszą przyczyną urazów są przeciążenia stawów. Jednakże wykrycie u pacjenta jednoznacznej przyczyny urazu może być bardzo trudne, ponieważ najczęściej pacjenci zgłaszają się z bólem przewlekłym, którego przyczyną mogą być różne (na przykład schorzenia układu nerwowego bądź choroby ogólnoustrojowe). Ból stawów zwykle jest powodowany przez ich zapalenie. Staw jest wtedy obrzęknięty, skóra nad nim jest znacznie cieplejsza od otaczających tkanek i może również występować zmniejszenie ruchliwości stawu. Jeśli chodzi o to, dlaczego skóra w tym miejscu jest cieplejsza – to proste, z racji tego że nasz organizm próbujący zwalczyć infekcję – podnosi temperaturę aby pobudzić odpowiednie komórki do działania. 

Trening ponad siły

Zbyt intensywna aktywność fizyczna może powodować nadwyrężenie stawów. Zdarza się to osobom które rozpoczynają swoje ćwiczenia bez rozgrzewki – oraz ludziom którzy doprowadzają swój organizm do przetrenowania. Zwichnięcie lub skręcenie stawu powoduje silny ból i wymaga wizyty u lekarza, a przeważnie także rehabilitacji. A później oczywiście każda wypożyczalnia sprzętu medycznego z chęcią wypożyczy nam sprzęt, aby pokuśtykać z powrotem do domu. Jeśli jednak osobnik nie doprowadzi leczenia do końca i jedynie ,,zaleczy” uraz – może to doprowadzić do nieprawidłowego stanu tego stawu, przez co ból będzie powracał – nawet do końca życia.