Przywrócenie pełnej sprawności ruchowej po operacjach czy urazach wymaga często połączenia leczenia zabiegowego, farmakologicznego i właściwie prowadzonej rehabilitacji. Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń pomaga w odbudowaniu prawidłowego funkcjonowania mięśni, ścięgien oraz stawów. Pacjenci, którzy są szybko poddawani wszechstronnej i wspomaganej właściwymi urządzeniami terapii znacznie szybciej odzyskują zdrowie i wracają do pełni sił. W przypadku urazów i chorób stawu kolanowego i biodrowego jedną z najskuteczniej działających metod jest stosowanie szyny CPM. Zobaczmy, jak działa to urządzenie i w jaki sposób może poprawić stan pacjenta.

Dlaczego warto stosować szynę CPM?

Szyna CPM jest stosowana zwykle podczas rehabilitacji po operacji wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego albo biodrowego. Używa się jej również w ćwiczeniach rehabilitacyjnych po operacji usunięcia łąkotki lub po artroskopii kończyny. Podstawowym wskazaniem do używania tego typu urządzeń są stany po i podczas długotrwałego unieruchomienia kończyny.

Szyna CPM (od continuous passive motion, czyli ciągły ruch bierny) to urządzenie, które jest sposobem na samodzielne wykonywanie zalecanych przy kinezyterapii tzw. ćwiczeń biernych. Pozwalają one na usprawnienie w przypadku niedowładu mięśni, porażeniu wiotkim albo spastycznym, a także przy przymusowym unieruchomieniu pacjenta.

Działanie szyny polega na wymuszonym ruchu kończyny, co umożliwia uchronienie przed zanikami mięśniowymi oraz zmianami patologicznymi w obrębie stawu. Mięśnie pozostające w bezruchu są niedostatecznie odżywione przez złe ukrwienie. Problemy z krążeniem mogą nie tylko wpływać na pogorszenie stanu mięśni, ale również prowadzić do zakrzepicy.

Brak ruchu stawu może zaś sprawiać, że chrząstka stawowa ulegnie degeneracji ze względu na brak tzw. mazi stawowej. Jest to substancja wydzielająca się podczas pracy stawu, która służy jego odżywieniu oraz zapewnieniu właściwej ochrony kości przez odpowiednie powlekanie chrząstek.

Jak korzystać z szyny CPM Artromot?

Ćwiczenia rehabilitacyjne przy wykorzystaniu szyny CPM umożliwiają systematyczne poruszanie się stawu w swojej płaszczyźnie ruchu bez żadnego obciążenia. Ilość i zakres ćwiczeń powinny być dobrane przez lekarza lub fizjoterapeutę, jednak zwykle są one wykonywane parę razy dziennie w sekwencjach trwających od godziny do trzech. Warto pamiętać, że przy ćwiczeniach rehabilitacyjnych duże znaczenie ma stopniowe zwiększanie obciążeń lub zakresu wykonywanego ruchu. W przypadku szyn CMP będzie to systematyczne powiększanie kąta zgięcia kończyny w zależności od czynionych postępów.

Wśród urządzeń CPM szczególnym zainteresowaniem ze strony pacjentów i dobrą opinią osób prowadzących kinezyterapię jest szyna Artromot. Urządzenie jest uniwersalne i może być stosowane zarówno do lewej, jak i prawej nogi. Dzięki prostej i skutecznej regulacji szynę bez problemu można dopasować do długości kości piszczelowej oraz podudzia.

Warto pamiętać, że zakres stosowania szyn CPM powinien być zawsze konsultowany ze specjalistą prowadzącym rehabilitację. Bardzo ważne jest też możliwie szybkie rozpoczęcie ćwiczeń. W zależności od stanu pacjenta i rodzaju przeprowadzanego zabiegu lub rozpoznanego schorzenia szyna może być używana już po kilku–kilkunastu godzinach.

TRANSPORT