Wybuch pandemii koronawirusa to stan wyjątkowy, który dotyka całe społeczeństwo i wpływa na życie wszystkich. Obawy o zdrowie swoje i bliskich, wiele ograniczeń w życiu codziennym oraz niepewność co do przyszłości to czynniki stresogenne, które mają ogromny wpływ na nasze szczęście. Dlatego też dziś przedstawimy ci, jak możesz zadbać o swoje zdrowie w czasie pandemii!

Postaraj się zrozumieć, że to stres jest normalny

Każdy z nas przeżywa tą pandemię. Negatywne emocje podczas zarazy są całkowicie normalne. Konieczna jest zmiana codziennego życia i nawyków pod wpływem niezbędnych środków zapobiegawczych, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa. W przypadku epidemii chorób zakaźnych przenoszonych przez kropelki powietrza jedną z najważniejszych kwestii jest izolacja, ponieważ niezwykle łatwo jest się zarazić. Dlatego też tak wiele osób nosi maseczki – poza tym jest to wymagane, kiedy przebywasz w publice. Izolacja jest niezbędna i konieczna, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.  

Każdemu z nas brakuje spotkań ze znajomymi

Zaspokajanie potrzeb społecznych w zakresie naturalnych potrzeb człowieka jest czynnikiem silnie wpływającym na zdrowie psychiczne. Podczas epidemii koronawirusa ta wymuszona separacja jest związana z innymi czynnikami, które niekorzystnie wpływają na zdrowie psychiczne. Przykładem może być tu braki niektórych zasobów, tak jak to było na początku zeszłego roku z papierem toaletowym, bądź też jak niedawno, braki w zasobach medycznych – w końcu taki koncentrator tlenu z powodu potrzeb dużych szpitali jest teraz bardzo ciężko dostać.

Co zrobić, aby dbać o swoje zdrowie w trakcie pandemii?

Po pierwsze, nie martw się o zarażenie się koronawirusem, angażując siebie w panikę i swoich bliskich – panika niewiele tu pomoże. W wszechobecnym strachu trudno zachować całkowity spokój, ale absolutnie konieczne jest unikanie paniki i eskalowanie strachu w dobie epidemii, utrudniających codzienne życie i powodujących poważne szkody psychiczne. 

Każdy ma teraz kłopoty finansowe

Pandemia koronawirusa to cios dla światowej gospodarki, a zdecydowana większość branży została dotknięta ograniczeniami operacyjnymi związanymi z epidemią. Teraz, ze względów ekonomicznych, wiele osób żyje w strachu przed jutrem i martwi się, jak opłacić rachunki i utrzymać siebie i swoje rodziny. Postaraj się jednak zapewnić sobie jakieś bezpieczeństwo finansowe, oraz staraj się ograniczać niezdrowe nawyki, w ten sposób zaoszczędzisz trochę.

Warto trzymać się codziennych czynności

Oczywiście warunki bardzo się zmieniły, ale utrzymanie rytmu dnia w nieco zmienionej formie może być bardzo pomocne i może zapobiec poczuciu narastającej frustracji, pustki czy obojętności. Wstań rano, ubierz się, przygotuj i zacznij pracować jak zwykle. Nie rezygnuj z pasji i ulubionych zajęć – w tej chwili nie możesz uczestniczyć w niewielu aktywnościach grupowych, ale postaraj się przynajmniej w jakimś stopniu kontynuować ze znajomymi i rodziną.