Nasze nogi to bardzo ważny element życia każdego człowieka. W końcu każdy przemieszcza się na swoich, a jeśli coś im się przydarzy, to często mamy problem, ponieważ dopiero wtedy jesteśmy w stanie zauważyć, jak bardzo niedocenione są nasze nogi. Dlatego też dziś, przedstawimy wam, jak dbać o swoje nogi!

Unikaj kiepskej jakości butów

Uciskające buty mogą być powodem późniejszego bólu nóg. Na przykład przy wielokrotnym ocieraniu się buta o najczęściej odsłoniętą skórę może powodować jej bolesne uszkodzenie. W ciągu kilku następnych godzin może uformować się odcisk, czyli najczęściej bąbel wypełniony płynem surowiczym. Oprócz takiego urazu, występuje również inny rodzaj odcisku – zamiast pęcherza jest to po prostu zgrubienie skóry o nieco żółtym zabarwieniu, występuje z powodu długotrwałego ucisku na ten sam punkt. Co prawda nie jest ono groźne, jednakże nie wygląda ono zbyt estetycznie. Takie odciski mogą występować zarówno na stopach – jak i nawet na dłoniach. 

Od czego mogą one powstać?

Na przykład od ciężkiej pracy. Jeśli chodzi zaś o nasze nogi – to najczęściej odciski formują się podczas długich wędrówek w kiepskiej jakości, ocierających nas butach, bądź też podczas uprawiania sportu. Dlatego też lepiej jest dbać o swoje nogi, ponieważ w innym wypadku wypożyczenie kul bądź wózka inwalidzkiego może być niestety konieczna.

Nie skacz – jeśli nie musisz, czyli ostroga piętowa

Ostroga piętowa zwykle jest dolegliwością, na którą zapadają osoby uprawiające sporty wymagające dużego zaangażowania układu ruchowego, przykładowo podczas siatkówki. Przyczyną utworzenia się ostrogi piętowej jest zapalenie tkanek w miejscu, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym – strukturą, która napina się i rozluźnia przy każdym kroku. Główną przyczyną stanu zapalnego jest najczęściej noszenie złej jakości butów, urazu lub przeciążenia, na przykład przy skokach bez amortyzacji. Oprócz tego, stan zapalny sprawia, że w miejscu przyczepu odkładają się złogi wapienne i na kości piętowej od strony podeszwy powstaje wyrośl zwana ostrogą. Ostroga piętowa jest bardzo bolesną chorobą, wedle statystyk cierpi na nią co czwarta osoba w Polsce. Jak ją więc wyleczyć?

Jak leczyć nasze nogi?

Głównym sposobem na leczenie schorzeń nóg jest stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w dowolnej postaci (maści, plastry, tabletki). Oprócz takiego sposobu leczenia odpowiednim suplementem w tym wypadku jest również rehabilitacja chorego falą uderzeniową.