Małe dzieci bardzo często potrafią same się uszkodzić, z tego powodu nigdy nie należy zostawiać ich samych. Jak więc najlepiej jest zadbać o bezpieczeństwo małych dzieci? O tym już za chwilę.

happy child orange sweater plays with feather floor 8353 185
jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci

Brak równowagi

Małe dzieci często potrafią się uszkodzić w wyniku upadków (np. podczas biegania mogą się potknąć lub upaść schodząc po schodach). Kiedy tak się dzieje, maleńkie naczynia krwionośne w naszej skórze pękają, a krew wlewa się do otaczających tkanek. Brzmi przerażająco, ale pamiętaj, że siniak nie jest zagrożeniem dla organizmu dziecka – co jednak nie oznacza, że nie jest to bolesne. Wracając jednak do tematu, tego rodzaju zdarzenie może powodować obrzęk i zasinienie skóry w kontakcie z podłożem. Jest to również miejsce powstawania siniaków, które zmieniają kolor, co jest spowodowane powolnym wchłanianiem się uszkodzonych krwinek do krwi. Większość siniaków zagoi się w ciągu kilku dni. Najlepszym sposobem na przyspieszenie naprawy tego uszkodzenia skóry jest przebywanie na słońcu, aby nasza skóra mogła zsyntetyzować jak najwięcej witaminy D. Jednakże aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości, najlepiej jest asekurować małe dziecko w czasie biegania, bądź też włożyć na nie ochraniacze, przez co nawet jeśli się przewróci, to istnieje mała szansa, że coś mu się stanie.

Skręcenia stawów

Na szczęście to jest domena starszych już dzieci, z racji tego, że mały człowiek ma bardzo giętkie stawy, przez co nie jest zbytnio narażony na tego typu uszkodzenia ciała. Jednakże jeśli taka sytuacja już wystapi, to w takim przypadku konieczna jest interwencja lekarza – w przeciwnym razie stawy mogą zostać trwale uszkodzone – co może spowodować utratę ruchomości w tej części ciała. W każdym miejscu tak naprawdę istnieje ryzyko kontuzji, dlatego należy pamiętać, aby zawsze zwracać uwagę na prawidłowe przygotowanie (lub wybór) miejsca, w którym nasze dziecko będzie się bawić. Ponadto nadmierne przeciążenie stawów może również powodować zmiany patologiczne w układzie ruchu dziecka, co może w przyszłości powodować choroby takie jak reumatyzm czy artroskopia. Tak samo jak w przypadku złamania, tutaj dziecko będzie musiało się poruszać na wózku przez jakiś czas, bądź o kulach. Co do drugiego, to kule dla dzieci są bardzo łatwe do wynajmu, więc lepiej je wypożyczyć, zamiast kupować. Jeżeli oczywiście już przyjdzie taka smutna konieczność, że będziemy je potrzebować.

Nigdy nie zostawiaj szuflad w zasięgu ręki dziecka!

Szuflady to jedne z najczęstszych powodów, z których dziecko odnosi uraz. Dlatego też warto jest wyposażyć swój dom w blokady szuflad – występują w różnych formach i kolorach. Wykonane są głównie z elementów plastikowych i elastycznych. Ich montaż uzależniony jest od wyboru rodzaju produktu. Dostępne są zamki do pojedynczych szuflad lub całej komody. Niektóre szuflady ochronne nie są całkowicie wysunięte, a niektóre uniemożliwiają dzieciom otwarcie szuflad.