Nikt nie może przewidzieć nieszczęścia. Nawet jeśli jesteśmy bardzo ostrożni, przestrzegamy wszystkich przepisów drogowych czy też przykładamy dużą wagę do naszego ogólnego bezpieczeństwa, zawsze grozi nam wypadek. W końcu zdarzenia losowe zawsze mogą nam zrobić krzywdę. Równie dobrze możemy złamać nogę podczas chodzenia po górach jak i wchodząc po schodach. Jednakże jeśli już zdarzył nam się jakiś wypadek – to czy warto podjąć się rehabilitacji? O tym dowiesz się już za chwilę!

Czy warto jest poddać się rehabilitacji?

Rehabilitacja to długotrwały proces, który może przynieść najlepsze efekty tylko wtedy, gdy jest konsekwentnie wdrażany. Powrót do zdrowia to ciężka praca. Jednak przy dobrej opiece medycznej i własnym zaangażowaniu możemy przywrócić nasz organizm do pełnego zdrowia. 

Kiedy powinieneś się zdecydować na leczenie?

 W przypadku dorosłych rehabilitacja jest często oferowana przy urazach mechanicznych i ciężkich chorobach układu krążenia. Jest również bardzo pomocny w sytuacjach, w których choroba i uraz psychiczny uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie. Rehabilitacja jest również ważna przy chorobach obłożnych, oraz przede wszystkim kiedy na przykład nastąpi złamanie bądź zwichnięcie.  Naturalnie nawet skręcenie kostki nie należy lekceważyć, choć w tym wypadku rehabilitacja może zostać przeprowadzona głównie przy pomocy rekomendacji lekarza oraz ćwiczeniom w domu. Dlatego też warto skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia odpowiedniej rehabilitacji. Oczywiście im szybciej to zrobimy, tym większe są nasze szanse na uzyskanie odpowiedniej sprawności naszego organizmu. Tak naprawdę im starsi jesteśmy, tym bardziej potrzebujemy rehabilitacji, chociaż czasami nawet i ci najmłodsi muszą się jej podjąć, po to aby wózek inwalidzki nie towarzyszył im do końca dni, dlatego nie należy takich sytuacji lekceważyć. 

Leczenie po złamaniu

W przypadku złamań, szczególnie kończyn dolnych, rehabilitacja może zazwyczaj przyspieszyć powrót do zdrowia i pomóc w szybszym stanięciu na swoich własnych, dwóch nogach. Ważną jego częścią jest właściwy dobór ćwiczeń, które po hospitalizacji można wykonywać również w domu. Pomagają one zapobiegać osłabieniu mięśni i możliwemu zastojowi krwi w kończynach. Ale nie tylko nogi są ważne. W przypadku uszkodzenia lub złamania kończyn górnych, w dłuższej perspektywie rehabilitacja można przywrócić ich maksymalną funkcję. We wszystkich tych przypadkach do zadań fizjoterapeuty należy również przywrócenie pełnej ruchomości mięśni i stawów. 

Na co uważać przy rehabilitacji?

Na pewno na to, aby nie przesadzić z ćwiczeniami, ale również ich zaniedbywać. Po rehabilitację powinniśmy się udać do certyfikowanego lekarza, którzy posiada odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę. Nigdy po rehabilitację nie powinno się chodzić do osób, które nie posiadają wykształcenia medycznego, bądź też robić to na własną rękę, posiłkując się internetem.

TRANSPORT