Sytuacja mogła być przecież wszelaka, coś poszło nie tak w trakcie twojej pieszej wędrówki, nad jeziorem bądź i na mieście – no trudno, stało się. Co więc powinieneś zrobić, jeśli dojdzie do urazu?

Nie panikuj

Zachowanie spokoju to teraz twój priorytet. Wiadomo, ciężko jest zachować spokój, kiedy mamy ochotę odskoczyć gdzieś w bezpieczne miejsce, a następnie obmacać całe swoje ciało, w poszukiwaniu urazu. Jeśli to poważny uraz, w stylu złamanej ręki czy nogi, masz około kilku minut, zanim minie szok oraz dojdzie do ciebie okrutny ból ze złamania. Najlepiej jeśli zmusisz się, do wykorzystania tego czasu na zawołanie pomocy, bądź też zadzwonienie po karetkę. Jeśli uraz jest lżejszy, postaraj się znaleźć bezpieczne miejsce, a potem wezwij pomoc – jeśli uraz tego wymaga. Naturalnie nie powinno się nigdy wzywać służb do skaleczenia, bądź też do lekkiego urazu, przy którym możesz jeszcze chodzić o własnych siłach.

Jeśli jesteś samochodem – zawsze woź ze sobą apteczkę

Tak na marginesie to posiadanie w pełni wyposażonej apteczki w swoim samochodzie to wymóg prawa, jednakże lepiej mimo wszystko, jeśli wozisz takową dla bezpieczeństwa. Przy drobnych skaleczeniach, bądź też niekiedy nawet przy skręceniach czy złamaniach apteczka może stanowić dla ciebie nieocenioną pomoc. Zawsze łatwiej jest dokuśtykać się do lekarza, a później do wypożyczalni sprzętu medycznego z nogą zabezpieczoną bandażem, a nie bez niego, prawda?

Przy wzywaniu służb – postaraj się zachować jasność umysłu

Jeśli spadłeś z jakiegoś wyższego miejsca, skręciłeś bądź złamałeś jakąś kończynę – to naturalnie że po pierwszym szoku zacznie cię to miejsce boleć w ten sposób, że zaćmi ci całkowicie umysł. W tym czasie najlepiej jest starać się wezwać pomoc, oraz znaleźć (w miarę możliwości) bezpieczne miejsce do spoczynku. W trakcie wzywania pomocy opisz miejsce, gdzie się znajdujesz, co ci się stało, twoje imię i nazwisko, oraz kiedy to się stało – w końcu dyspozytor nie ma pojęcia, czy chodzi o ciebie, czy o kogoś innego. Jeśli zachowasz przytomność umysłu na tyle, aby móc działać, postaraj się w jakiś sposób unieruchomić kończynę, oraz ułatwić ratownikom zauważenie cię – poprzez na przykład wywieszenie swojej koszulki na patyku. Potem miejmy nadzieję że będzie już tylko szpital, wypożyczalnia sprzętu medycznego, oraz urlop zdrowotny na jakiś czas. 

A co jeśli uraz nie dotyczy ciebie?

Otóż wtedy jest o wiele łatwiej, ponieważ możesz zaopiekować się ranną osobą. Procedura jest mniej więcej ta sama – nie panikuj, postaraj się znaleźć bezpieczne miejsce, oraz wezwij służby ratunkowe. W międzyczasie jeśli osoba ranna jest przytomna, postaraj się ją uspokoić, oraz udzielić doraźnej pomocy medycznej. Nigdy jednak nie baw się w ratownika, jeśli nie masz odpowiedniego przeszkolenia – to już pozostaw służbom ratowniczym.

TRANSPORT